| Specification | UAC-B115-F40 |
|---|---|
| Pixel | 5MP |
| Sensor Size | 1/2.7″ |
| Minimum Illumination | 0.02lux (F2.0, AGC ON); 0.00lux (IR on) |
| Lens | 4.0mm |
| Lens Mount | M12 |
| Angle of View | H: 82.9° V: 46.1° D: 100.0° |
| Illuminator | One IR illuminator |
| Illumination Distance | 20m |
| IR Lifetime | ≥60,000 hours |
| Resolution | 5MP@25fps: 2880(H)×1620(V); 5MP@20fps: 2592(H)×1944(V); 5MP@12.5fps: 2592(H)×1944(V); 4MP: 2560(H)×1440(V); 1080P: 1920(H)×1080(V) |
| Frame Rate | TVI: 5MP@20fps, 5MP@12.5fps, 4MP@30fps, 4MP@25fps, 1080P@30fps, 1080P@25fps; AHD: 5MP@20fps, 4MP@30fps, 4MP@25fps, 1080P@30fps, 1080P@25fps; CVI: 5MP@25fps, 4MP@30fps, 4MP@25fps, 1080P@30fps, 1080P@25fps; CVBS: PAL, NTSC |
| Shutter Time | PAL: 1/25s–1/50000s; NTSC: 1/30s–1/50000s |
| Exposure Mode | 4 modes: Global (default), BLC, HLC, DWDR |
| Day/Night | 3 modes: Auto (default), Day, Night |
| Digital Noise Reduction | 2D |
| White Balance | Two modes: Auto (default), Manual |
| WDR | DWDR |
| Smart IR | Support |
| Flip | Supports 180° horizontal flip, 180° vertical flip |
| Power Interface | 5.5mm power interface |
| Video Output | BNC, supports TVI/AHD/CVI/CVBS |
| Operating Temperature | -30℃ to 60℃ (-22℉ to 140℉) |
| Humidity | ≤95% (RH, non-condensing) |
| Surge Protection | 4KV |
| Ingress Protection | IP67 |
| Power | DC12V (±25%), with reverse polarity protection and surge protection, Max 5.04W |
| Mount | 3D bracket supplied, surface mount (default), optional backbox, pole mount bracket |
| Dimensions | 142mm × 63mm × 65mm (L × W × H) |
| Material | Plastic |
| Weight | 135g (0.30lb) |
| Certification | CB, CE, FCC |
UNIVIEW UAC-B115-F40 5MP HD Fixed IR Mini Bullet Analog Camera
₨ 4,600 SHOP
• 5MP high quality image
• TVI/AHD/CVI/CVBS
• IR-cut filter with auto switch (ICR)
• Supports 180° horizontal flip, 180° vertical flip
• OSD configuration menu, easy to operate
• IP67 waterproof and dustproof design, high reliability
• OSD configuration menu in 11 languages
Categories: ANALOG CAMERAS, UNIVIEW
Tags: 20M IR Distance CCTV Camera, 2D DNR CCTV Camera, 3D Bracket Bullet Camera, 4Brothers Technologies CCTV Solutions, 4Brothers Technologies Official Dealer, 4Brothers Technologies Pakistan Distributor, 4Brothers Technologies Security Systems, 4Brothers Technologies Smart Surveillance Systems, 4Brothers Technologies Uniview Cameras, 4mm Fixed Lens Camera, 5MP Analog CCTV Camera, 5MP@20fps Surveillance Camera, BNC Video Output Camera, CMOS Sensor Security Camera, DC 12V CCTV Camera, DWDR Security Camera, Full HD 5MP Security Camera, High Resolution CCTV Camera, Human Monitoring CCTV Camera, Indoor Outdoor CCTV Camera, IP67 Weatherproof Camera, IR Night Vision Bullet Camera, Multi-format Analog Camera, Outdoor Bullet Surveillance Camera, Plastic Body CCTV Camera, Pole Mount CCTV Camera, Professional Surveillance Camera, Reverse Polarity Protection Camera, Smart Analog Surveillance Camera, Smart IR Security Camera, Surface Mount Bullet Camera, TVI AHD CVI CVBS Camera, UAC-B115-F40, Uniview 5MP IR Bullet Camera, Uniview Analog Camera Series, Uniview UAC-B115-F40
Be the first to review “UNIVIEW UAC-B115-F40 5MP HD Fixed IR Mini Bullet Analog Camera” Cancel reply
Related products
₨ 16,000 SHOP
₨ 9,200 SHOP
₨ 5,500 SHOP
₨ 15,700 SHOP
IP CAMERAS
UNIVIEW IPC3622LE-ADF28K-WP-L 2MP Owlview Wise-ISP Fixed Warm Light Turret Network Camera
₨ 10,700 SHOP
₨ 4,500 SHOP
ANALOG CAMERAS
₨ 2,600 SHOP
ANALOG CAMERAS
₨ 2,600 SHOP



Reviews
There are no reviews yet.