| Specification | XVR301-08F |
|---|---|
| IP Video Input | 2-ch |
| Analog Video Input | 8-ch, BNC |
| Max IP Video Input | 10-ch |
| Supported Analog Camera Types | Support AHD input: 1080P@30fps, 720P@30fps; Support TVI input: 1080P@30fps, 720P@30fps; Support CVI input: 1080P@30fps, 720P@30fps; Support CVBS input |
| HDMI Output | HDMI: 1920 × 1080/60 Hz, 1920 × 1080/50 Hz, 1600 × 1200/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz, 1024 × 768/60 Hz |
| VGA Output | VGA: 1920 × 1080/60 Hz, 1920 × 1080/50 Hz, 1600 × 1200/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz, 1024 × 768/60 Hz |
| Live View Display | HDMI/VGA: 1/4/6/8/9/16 |
| Recording Resolution | 1080P Lite/720P/D1 |
| Recording Frame Rate | Main stream: 1080P Lite@15fps, Sub stream: D1@12fps; Main stream: 720P@15fps, Sub stream: D1@15fps |
| Audio Sample Rate | 8 kHz, 16 bit per channel |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps per channel |
| Decoding Capability | Analog: 8 × 1080P Lite@15, 8 × 720P@15; IP: 1 × 6MP@20, 2 × 1080P@30 |
| Two-way Audio | N/A |
| FTP/Schedule/Event Snapshot | FTP/Event snapshot: 8-ch snapshot, up to 704 × 576 resolution; Schedule snapshot: not supported |
| Incoming Bandwidth | 24Mbps (Up to 40Mbps after all analog channel conversion) |
| Outgoing Bandwidth | 64Mbps |
| Remote Users | 128 |
| Protocols | TCP/IP, P2P, UPnP, NTP, DHCP, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, SMTP |
| Browser (Plugin) | IE10, IE11, Chrome 45+, Edge 79+, Firefox 52+ |
| Analog Smart by XVR | Ultra Motion Detection (UMD) |
| VCA Search | Behavior Search |
| Smart Functions by XVR | 8-ch (UMD) |
| General Alarm | Motion |
| Alert Alarm | IP Conflict, Network Disconnected, Disk offline, Disk Abnormal, Illegal Access, Hard Disk Space Low, Hard Disk Full, Recording/Snapshot Abnormal |
| GUI Language | 20 languages: English, Vietnamese, Thai, Turkish, Spanish (Latin America), Portuguese (Brazil), Spanish, Portuguese, French, German, Italian, Dutch, Polish, Czech, Hungarian, Slovak, Russian, Hebrew, Arabic, Ukrainian |
| SATA | 1 SATA interface |
| Capacity | Up to 6 TB for each HDD |
| Network Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet Interface |
| USB | Rear panel: 2 × USB2.0 |
| Power Supply | DC 12 V / 1.5 A |
| Working Temperature | -10 ℃ to 55 ℃ (14 ℉ to 131 ℉) |
| Working Humidity | ≤ 90% RH (non-condensing) |
| Power Consumption (without HDD) | ≤ 10W |
| Weight (without HDD) | ≤ 0.6 Kg (1.32 lb) |
| Dimensions | 190mm × 202mm × 42mm (7.5″ × 7.9″ × 1.6″) |
| Certification | CE, FCC, UL, RoHS, WEEE |
| CE | EN 55032, EN 61000-3-3, EN IEC 61000-3-2, EN 55035 |
| FCC | Part15 Subpart B |
UNIVIEW XVR301-08F 1 HDD 8-Ch 1U Digital Video Recorder
₨ 9,200 SHOP
• Support H.265/H.264 video formats
• Support audio over coaxial cable (only for TVI cameras)
• Control the dual-light of UNV analog cameras under TVI
• Support analog camera upgrade over coaxial cable
• Support TVI, AHD, CVI, CVBS, IP cameras with adaptive access
• 4/8/16-channel BNC input
• Support 1-ch HDMI output, 1-ch VGA output at up to 1920*1080
• HDMI and VGA simultaneous output
• Long transmission distance over coaxial cable
• Support mainstream cameras of ONVIF and RTSP protocols
Categories: UNIVIEW, XVR
Tags: 1 SATA HDD DVR, 1080P Lite DVR Recorder, 16 Channel XVR Recorder, 4 Channel XVR Recorder, 4Brothers Technologies CCTV Solutions, 4Brothers Technologies Official Dealer, 4Brothers Technologies Pakistan Distributor, 4Brothers Technologies Security Systems, 4Brothers Technologies Smart Surveillance Systems, 4Brothers Technologies Uniview Recorders, 8 Channel XVR Recorder, AHD TVI CVI CVBS Supported DVR, Analog and IP Hybrid Recorder, Behavior Search DVR, CCTV Security Recorder, Compact CCTV Recorder, H.264 Video Compression DVR, HDMI VGA Output DVR, Home Security DVR System, Hybrid CCTV Recorder, IP Camera Supported DVR, Mobile App Surveillance Recorder, Network Video Recorder System, Penta-brid Digital Video Recorder, Professional Surveillance DVR, Remote CCTV Monitoring System, RJ45 Ethernet DVR, Small Business CCTV DVR, Smart Motion Detection DVR, UMD Ultra Motion Detection Recorder, Uniview Hybrid DVR, Uniview Surveillance Recorder, Uniview XVR301 Series DVR, Up to 6TB Storage DVR, USB Backup DVR, XVR301-04F, XVR301-08F, XVR301-16F
Be the first to review “UNIVIEW XVR301-08F 1 HDD 8-Ch 1U Digital Video Recorder” Cancel reply
Related products
ANALOG CAMERAS
₨ 2,600 SHOP
₨ 3,800 SHOP
₨ 4,500 SHOP
Sale!
ANALOG CAMERAS
₨ 71,900 SHOP
ANALOG CAMERAS
₨ 2,600 SHOP
Sale!
₨ 16,500 SHOP




Reviews
There are no reviews yet.