| Model | NVR301-08LS2-P8 |
| Video/Audio Input | |
| IP Video Input | 8-ch |
| Network | |
| Incoming Bandwidth | 50Mbps |
| Outgoing Bandwidth | 40Mbps |
| Remote Users | 128 |
| Protocols | P2P, UPnP, NTP, DHCP, PPPoE |
| Video/Audio Output | |
| HDMI/VGA Output | HDMI: 1920x1080p/60Hz, 1920x1080p/50Hz, 1600×1200/60Hz, 1280×1024/60Hz, 1280×720/60Hz, 1024×768/60Hz VGA: 1920x1080p/60Hz, 1920x1080p/50Hz, 1600×1200/60Hz, 1280×1024/60Hz, 1280×720/60Hz, 1024×768/60Hz |
| Recording Resolution | 6MP/5MP/4MP/3MP/1080p/960p/720p/D1/2CIF/CIF |
| Synchronous Playback | 8-ch |
| Corridor Mode Screen | 3/4/5/7/9 |
| Decoding | |
| Decoding format | Ultra 265/H.265/H.264 |
| Liveview/Playback | 6MP/5MP/4MP/3MP/1080p/960p/720p/D1/2CIF/CIF |
| Capability | 1 x 6MP@20,1 x 5MP@30, 2 x 4MP@25, 2 x 3MP@30,4 x 1080p@25, 8 x 960p@25,8 x 720p@30 |
| Hard Disk | |
| SATA | 1 SATA interface |
| Capacity | up to 6TB for each disk |
| External Interface | |
| Network Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet Interface |
| USB Interface | Rear panel: 2 x USB2.0 |
| Supported Standard | IEEE 802.3at, IEEE 802.3af |
| External Interface | |
| Interface | 8 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet Interface |
| Max Power | Max 30W for single port Max 75W in total |
| Supported Standard | IEEE 802.3at, IEEE 802.3af |
| General | |
| Power Supply | 52V DC Power Consumption: ≤9 W (without HDD) |
| Working Environment | -10°C ~ + 55°C (+14°F ~ +131°F), Humidity ≤ 90% RH (non-condensing) |
| Dimensions (W×D×H) | 270mm × 204mm × 45mm (10.6″×8.1″×1.6″) |
| Weight (without HDD) | 0.8kg (1.76 lb) |
UNIVIEW NVR301-08LS2 8-ch 1-SATA Ultra 265/H.265/H.264 NVR
₨ 16,000 SHOP
• Support Ultra 265/H.265/H.264 video formats
• 8-channel input
• Third-party IP cameras supported with ONVIF conformance: Profile S, Profile G, Profile T
• Support 1-ch HDMI, 1-ch VGA
• HDMI and VGA simultaneous output
• Up to 6MP resolution recording
• 1 SATA HDD up to 6 TB
• Support cloud upgrade
Categories: NVR, UNIVIEW
Tags: 4K NVR, 8 channel NVR, 8 port PoE NVR, 8CH NVR, business security system, CCTV NVR, CCTV recording system, digital video recorder system, Ethernet NVR, face detection NVR, H.264 NVR, H.265 NVR, HDMI 1080p NVR, home security NVR, human detection NVR, IP Camera Recorder, IP NVR 8 channel, mobile monitoring NVR, motion detection NVR, multi channel recorder, NETWORK VIDEO RECORDER, NVR301-08LS2-P8, office CCTV system, ONVIF NVR, plug and play NVR, PoE NVR, PoE switch NVR, Remote Viewing NVR, Security Recorder, shop surveillance system, smart NVR, surveillance system recorder, TCP/IP NVR, Ultra 265 NVR, VGA output NVR, warehouse security system
Be the first to review “UNIVIEW NVR301-08LS2 8-ch 1-SATA Ultra 265/H.265/H.264 NVR” Cancel reply
Related products
₨ 19,000 SHOP
₨ 18,500 SHOP
Sale!
Sale!
Sale!
SK NVR
₨ 4,600 SHOP
Sale!
Sale!







Reviews
There are no reviews yet.