| Specification | UAC-B115-AF40-DL |
|---|---|
| Max Resolution | 5 MP |
| Sensor Size | 1/2.7″ CMOS |
| Min. Illumination | 0.005 lux (F1.6, AGC ON); 0 lux (Illuminator ON) |
| Focus | 4.0 mm |
| Lens Mount | M12 |
| Angle of View (H) | 90.0° |
| Angle of View (V) | 48.0° |
| Angle of View (D) | 109.1° |
| Illuminator Number | Two IR illuminators; One white-light illuminator |
| Illumination Distance | IR: 20m (65.6 ft); White light: 20m (65.6 ft) |
| Lifetime | ≥ 60000 hours |
| Resolution | 5MP@25fps: 2880(H)×1620(V); 5MP@20fps: 2592(H)×1944(V); 5MP@12.5fps: 2592(H)×1944(V); 4MP: 2560(H)×1440(V); 1080P: 1920(H)×1080(V) |
| Frame Rate | TVI: 5MP@20fps (default), 5MP@12.5fps, 4MP@25fps, 4MP@30fps, 1080P@25fps, 1080P@30fps; AHD: 5MP@20fps, 4MP@25fps, 4MP@30fps, 1080P@25fps, 1080P@30fps; CVI: 5MP@25fps, 4MP@25fps, 4MP@30fps, 1080P@25fps, 1080P@30fps; CVBS: PAL, NTSC |
| Shutter Time | PAL: 1/25 s–1/50000 s; NTSC: 1/30 s–1/50000 s |
| Exposure Mode | Four modes: Global (default), BLC, HLC, DWDR |
| Day/Night | Three modes: Auto (default), Day, Night |
| Digital Noise Reduction | 2D |
| White Balance | Two modes: Auto (default), Manual |
| WDR | DWDR |
| Light Mode | Dual light (default), Infrared, White light |
| Flip | Supports 180° horizontal flip, 180° vertical flip |
| Built-in Mic | Support |
| Camera Audio | TVI: 5MP@20fps, 5MP@12.5fps, 4MP@25fps, 4MP@30fps, 1080P@25fps, 1080P@30fps; CVI: 5MP@25fps, 4MP@25fps, 4MP@30fps |
| Power Interface | 5.5 mm Power Interface |
| Video Output | BNC, supports TVI/AHD/CVI/CVBS |
| Temperature | -30 ℃ to 60 ℃ (-22 ℉ to 140 ℉) |
| Humidity | ≤ 95% RH (non-condensing) |
| Surge Protection | 4 KV for power, 4 KV for video output interfaces |
| Power | DC 12 V ± 25% |
| Power Consumption | 3.0W |
| Mount | Corner Mount, Pole Mount |
| Dimensions | 140mm × 61mm × 65mm (L × W × H) |
| Material | Plastic |
| Weight | 150g (0.33lb) |
| OSD Menu Language | 11 Languages: English, German, Spanish (Latin America), French, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese (Brazil), Russian, Turkish |
| EMC | CE-EMC (EN 55032, EN 61000-3-3, EN IEC 61000-3-2, EN 55035), FCC (FCC 47 CFR part15 B) |
| Safety | CE-LVD (EN 62368-1) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU; (EU) 2015/863); WEEE (2012/19/EU) |
| Protection | IP67 (IEC 60529) |
UNIVIEW UAC-B115-AF40-DL 5MP ColorHunter Fixed Dual-light Bullet Analog Camera
₨ 5,550 SHOP
• High quality imaging with 5MP resolution
• TVI/AHD/CVI/CVBS
• Supports IR-cut filter with auto-switch (ICR)
• Smart Dual Light (only TVI)
• Supports 180° horizontal flip, 180° vertical flip
• OSD configuration menu, easy to operate
• IP67 waterproof and dustproof design, high reliability
• OSD configuration menu in 11 languages
• Built-in microphone for high quality audio transmission via coaxial cables
Categories: ANALOG CAMERAS, UNIVIEW
Tags: 2.8mm Fixed Lens Camera, 20M IR Distance Camera, 20M White Light Security Camera, 2D DNR CCTV Camera, 4Brothers Technologies CCTV Solutions, 4Brothers Technologies Official Dealer, 4Brothers Technologies Pakistan Distributor, 4Brothers Technologies Security Systems, 4Brothers Technologies Smart Surveillance Systems, 4Brothers Technologies Uniview Cameras, 4mm Fixed Lens Camera, 5MP Analog CCTV Camera, 5MP@20fps Surveillance Camera, Audio Surveillance Camera, BNC Video Output Camera, Built-in Mic CCTV Camera, CMOS Sensor Security Camera, Corner Mount Bullet Camera, DC 12V CCTV Camera, DWDR Security Camera, Full Color Night Vision Camera, Full HD 5MP Security Camera, Human Monitoring CCTV Camera, Indoor Outdoor CCTV Camera, IP67 Weatherproof Camera, IR + White Light Security Camera, Multi-format Analog Camera, Outdoor Bullet Surveillance Camera, Plastic Body CCTV Camera, Pole Mount CCTV Camera, Professional Surveillance Camera, Smart Analog Surveillance Camera, Smart Dual Light CCTV Camera, Smart IR Security Camera, TVI AHD CVI CVBS Camera, UAC-B115-AF28-DL, UAC-B115-AF40-DL, Uniview 5MP Dual Light Bullet Camera, Uniview Analog Camera Series, Uniview UAC-B115-AF28-DL, Uniview UAC-B115-AF40-DL
Be the first to review “UNIVIEW UAC-B115-AF40-DL 5MP ColorHunter Fixed Dual-light Bullet Analog Camera” Cancel reply
Related products
Sale!
ANALOG CAMERAS
ANALOG CAMERAS
₨ 2,600 SHOP
IP CAMERAS
UNIVIEW IPC3622LE-ADF28K-WP-L 2MP Owlview Wise-ISP Fixed Warm Light Turret Network Camera
₨ 10,700 SHOP
₨ 3,800 SHOP
₨ 16,000 SHOP
₨ 12,800 SHOP
ANALOG CAMERAS
₨ 2,600 SHOP
Sale!




Reviews
There are no reviews yet.