| Specification | XVR301-04G3 |
|---|---|
| IP Video Input | 2-ch |
| Analog Video Input | 4-ch, BNC |
| Max IP Video Input | 6-ch |
| Supported Analog Camera Types | Support AHD input: 5MP@20fps, 4MP@30fps, 1080P@30fps, 720P@30fps; Support TVI input: 5MP@20fps, 4MP@30fps, 1080P@30fps, 720P@30fps; Support CVI input: 5MP@20fps, 4MP@30fps, 1080P@30fps, 720P@30fps; Support CVBS input |
| RCA Audio Input | 1-ch |
| HDMI Output | HDMI: 1920 × 1080/60 Hz, 1920 × 1080/50 Hz, 1600 × 1200/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz, 1024 × 768/60 Hz |
| VGA Output | VGA: 1920 × 1080/60 Hz, 1920 × 1080/50 Hz, 1600 × 1200/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz, 1024 × 768/60 Hz |
| RCA Audio Output | 1-ch |
| Live View Display | HDMI/VGA: 1/4/6/8/9 |
| Recording Resolution | 5MP Lite/4MP Lite/1080P/720P/D1 |
| Recording Frame Rate | Main stream: 5MP Lite@12fps, Sub stream: D1@12fps; Main stream: 4MP Lite@15fps, Sub stream: D1@15fps; Main stream: 1080P@15fps, Sub stream: D1@15fps; Main stream: 720P@25fps, Sub stream: D1@25fps |
| Audio Sample Rate | 8 kHz, 16 bit per channel |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps per channel |
| Decoding Capability | Analog: 2 × 5MP Lite@12, 2 × 4MP Lite@15, 2 × 1080P@15; IP: 1 × 4MP@30, 2 × 1080P@30 |
| Two-way Audio | 1-ch, RCA (Using the audio input and output) |
| FTP/Schedule/Event Snapshot | FTP/Event snapshot: 4-ch snapshot, up to 704 × 576 resolution; Schedule snapshot: not supported |
| Incoming Bandwidth | 16Mbps (Up to 24Mbps after all analog channel conversion) |
| Outgoing Bandwidth | 48Mbps |
| Remote Users | 128 |
| Protocols | TCP/IP, P2P, UPnP, DHCP, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, SMTP, NTP |
| Browser (Plugin) | IE10, IE11, Chrome 45+, Edge 79+, Firefox 52+ |
| Analog Smart by XVR | Ultra Motion Detection (UMD) |
| Smart Functions by XVR | 4-ch (UMD) |
| General Alarm | Motion |
| Alert Alarm | IP Conflict, Network Disconnected, Disk offline, Disk Abnormal, Illegal Access, Hard Disk Space Low, Hard Disk Full, Recording/Snapshot Abnormal |
| GUI Language | 20 languages: English, Vietnamese, Thai, Turkish, Spanish (Latin America), Portuguese (Brazil), Spanish, Portuguese, French, German, Italian, Dutch, Polish, Czech, Hungarian, Slovak, Russian, Hebrew, Arabic, Ukrainian |
| SATA | 1 SATA interface |
| Capacity | Up to 16 TB for each HDD (The maximum HDD capacity varies with environment temperature) |
| Network Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet Interface |
| USB | Rear panel: 2 × USB2.0 |
| RS485 | N/A |
| Power Supply | DC 12 V / 2 A |
| Working Temperature | -10 ℃ to 55 ℃ (14 ℉ to 131 ℉) |
| Working Humidity | ≤ 90% RH (non-condensing) |
| Power Consumption (without HDD) | ≤ 8W |
| Weight (without HDD) | ≤ 0.9Kg (1.98lb) |
| Dimensions | 260mm × 226mm × 47mm (10.2″ × 8.9″ × 1.8″) |
| Certification | CE, FCC, UL, RoHS, WEEE |
| CE | EN 55032, EN 61000-3-3, EN IEC 61000-3-2, EN 55035 |
| FCC | Part15 Subpart B |
UNIVIEW XVR301-04G3 1 HDD 4-Ch 1U Digital Video Recorder
₨ 12,800 SHOP
• Support H.265/H.264 video formats
• Support audio over coaxial cable (only for TVI cameras)
• Control the dual-light of UNV analog cameras under TVI
• Support TVI, AHD, CVI, CVBS, IP cameras with adaptive access
• 4-channel BNC input
• Support 1-ch HDMI output, 1-ch VGA output at up to 1920*1080
• HDMI and VGA simultaneous output
• Long transmission distance over coaxial cable
• Support mainstream cameras of ONVIF and RTSP protocols
Categories: UNIVIEW, XVR
Tags: 1 SATA HDD DVR, 4 Channel CCTV Recorder, 4 Channel Security Recording System, 4Brothers Technologies CCTV Solutions, 4Brothers Technologies Official Dealer, 4Brothers Technologies Pakistan Distributor, 4Brothers Technologies Security Systems, 4Brothers Technologies Smart Surveillance Systems, 4Brothers Technologies Uniview Recorders, 4CH Hybrid DVR, 4MP Lite DVR Recorder, 5MP Lite DVR Recorder, AHD TVI CVI CVBS Supported DVR, Analog and IP Hybrid Recorder, CCTV Security Recorder, H.264 Video Compression DVR, HDMI VGA Output DVR, Home Security DVR System, Hybrid CCTV Recorder, IP Camera Supported DVR, Mobile App Surveillance Recorder, Motion Detection CCTV Recorder, Multi-format CCTV Recorder, Network Video Recorder System, Penta-brid Digital Video Recorder, Professional Surveillance DVR, RCA Audio Input Output DVR, Remote CCTV Monitoring System, RJ45 Ethernet DVR, Small Business CCTV DVR, Smart Analog Surveillance DVR, Smart Motion Detection DVR, Two-way Audio DVR, Ultra Motion Detection DVR, Uniview 4 Channel DVR, Uniview Surveillance Recorder, Uniview XVR301-04G3, Up to 16TB Storage DVR, USB Backup DVR, XVR301-04G3
Be the first to review “UNIVIEW XVR301-04G3 1 HDD 4-Ch 1U Digital Video Recorder” Cancel reply
Related products
₨ 8,700 SHOP
₨ 8,000 SHOP
₨ 8,700 SHOP
₨ 3,800 SHOP
₨ 19,000 SHOP
ANALOG CAMERAS
₨ 2,600 SHOP
₨ 5,500 SHOP
₨ 4,500 SHOP




Reviews
There are no reviews yet.