| Specification | IPC2318LE-ADF40KM-WP |
|---|---|
| Max Resolution | 8 MP |
| Sensor | 1/1.8″ CMOS |
| Min. Illumination | Colour: 0.0003 lux (F1.0, AGC ON) |
| Shutter | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s |
| Adjustment Angle | Pan: 0° ~ 360°, Tilt: 0° ~ 90°, Rotate: 0° ~ 360° |
| S/N Ratio | >52 dB |
| WDR | 120 dB |
| Focal Length | 4.0 mm |
| Iris Type | Fixed |
| Iris | F1.0 |
| Field of View (H) | 94.2° |
| Field of View (V) | 51.0° |
| Field of View (D) | 111.7° |
| Lens Type | Fixed |
| DORI Detect | 90.0 m (295.3 ft) |
| DORI Observe | 36.0 m (118.1 ft) |
| DORI Recognize | 18.0 m (59.1 ft) |
| DORI Identify | 9.0 m (29.5 ft) |
| Supplemental Light | Warm Light |
| Illumination Distance | 30 m (98.4 ft) |
| Light Control | Auto/Manual |
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG |
| H.264 Profile | Baseline, Main, High |
| Frame Rate | Main: 8MP@20fps, 5MP@30fps, 4MP@30fps, 1080P@30fps, 720P@30fps; Sub: 1080P/720P/D1/640×360/2CIF/CIF@30fps |
| Video Bit Rate | 128 Kbps ~ 6144 Kbps |
| U-code | Support |
| OSD | Up to 4 OSDs |
| Privacy Mask | Up to 4 areas |
| ROI | Up to 8 areas |
| Video Stream | Dual Streams |
| White Balance | Auto, Outdoor, Fine Tune, Sodium Lamp, Locked, Auto2 |
| Digital Noise Reduction | 2D/3D DNR |
| Smart Illumination | Support |
| Flip | Normal, Vertical, Horizontal, 180°, 90° Clockwise/Anti-clockwise |
| HLC / BLC | Support |
| Defog | Digital Defog |
| Basic Detection | Motion Detection, Ultra Motion Detection, Tampering Alarm, Audio Detection |
| Smart Intrusion Prevention (Lite) | Intrusion, Crossline Detection (human & vehicle based) |
| Audio Compression | G.711U, G.711A |
| Audio Bitrate | 64 Kbps |
| Suppression | Support |
| Sampling Rate | 8 KHz |
| Edge Storage | Micro SD up to 512 GB |
| Network Storage | ANR, NAS (NFS) |
| Protocols | IPv4/IPv6, TCP/UDP, DHCP, RTP/RTSP, HTTP/HTTPS, FTP, SMTP, SNMP, QoS, RTMP, SSL/TLS, etc. |
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S/G/T), API, SDK |
| Users | Up to 32 users, 2 user levels |
| Security | HTTPS, TLS 1.2, strong password, authentication, operation logs |
| Client | UNV-Link, UNV-Link Pro, EZStation |
| Built-in Mic | Support |
| Network Interface | 1 × RJ45 10M/100M Ethernet |
| Power | DC 12V ±25%, PoE (IEEE 802.3af) |
| Power Consumption | Max. 3.9 W |
| Power Interface | Ø5.5 mm coaxial power plug |
| Dimensions | 206 × 73 × 73 mm |
| Weight | 0.48 kg (1.06 lb) |
| Material | Metal |
| Working Environment | -30 °C ~ 60 °C, ≤95% RH |
| Storage Environment | -30 °C ~ 60 °C, ≤95% RH |
| Surge Protection | 4 KV |
| Reset Button | Support |
| Protection Rating | IP67 |
| Certifications | CE, FCC, UL/CUL, RoHS, WEEE |
UNIVIEW IPC2318LE-ADF28KM-WP 8MP ColorHunter Wise-ISP Warm Light Bullet Network Camera
₨ 30,000 SHOP
• High quality image with 8MP, 1/1.8″CMOS sensor and F1.0 large aperture lens
• 8MP (3840*2160)@20fps; 5MP (3072*1728)@30/25fps; 4MP (2560*1440)@30/25fps; 2MP (1920*1080) @30/25fps
• Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
• Colorhunter with Wise-ISP technology ensures 24-hour full-color images
• 120dB true WDR technology enables clear image in strong light scene
• Support 9:16 Corridor Mode
• Built-in Mic
• White Light, up to 30m warm light distance
• Supports 512 GB Micro SD card
• IP67 protection
• Support PoE power supply
• 3-Axis
Categories: IP CAMERAS, UNIVIEW
Tags: 0.0003 lux camera, 30m illumination camera, 4K security camera, 8MP IP camera, built-in microphone camera, Bullet Camera, CCTV surveillance system, ColorHunter camera, cross line detection camera, edge storage camera, H.264 camera, H.265 camera, human vehicle detection camera, IP CAMERA, IP67 Waterproof Camera, IPC camera, IPC2318LE-ADF40KM-WP, Low Light Camera, metal body camera, MicroSD camera, MJPEG camera, Motion Detection Camera, network camera, ONVIF camera, Outdoor CCTV Camera, PoE camera, RJ45 Ethernet camera, smart intrusion prevention camera, surveillance camera, Ultra 265 camera, ultra motion detection camera, warm light camera
Be the first to review “UNIVIEW IPC2318LE-ADF28KM-WP 8MP ColorHunter Wise-ISP Warm Light Bullet Network Camera” Cancel reply
Related products
ANALOG CAMERAS
₨ 2,600 SHOP
Sale!
CAMERA
₨ 21,450 SHOP
Sale!
Sale!
New Arrival
CCTV ANALOG CAMERA
DS-2CD1043G2-LIU 4 MP Smart Hybrid Light Fixed Bullet Network Camera
Sale!
₨ 4,500 SHOP
Sale!
ANALOG CAMERAS







Reviews
There are no reviews yet.