| Specification | NVR301-16S3 |
|---|---|
| Decoding Format | Ultra 265, H.265, H.264 |
| Decoding Capability | 1 × 4K@30, 4 × 5MP@25, 4 × 4MP@25, 4 × 3MP@25, 6 × 1080P@30, 8 × 720P@30, 16 × D1@25 |
| Decoding Capability Description | Resolution of each channel cannot exceed 4000 × 3000 pixels |
| Audio Compression | G.711A, G.711U |
| IP Video Input | 16-ch |
| Incoming Bandwidth | 64 Mbps |
| Outgoing Bandwidth | 48 Mbps |
| Remote Users | 128 |
| Protocols | TCP/IP, P2P, UPnP, NTP, DHCP, PPPoE, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, SMTP, RTSP, IPv4 |
| Browser (Plugin) | IE10, IE11, Chrome 45+, Edge 79+, Firefox 52+ |
| HDMI Output | 4K (3840 × 2160)/30 Hz, 1920 × 1080/60 Hz, 1920 × 1080/50 Hz, 1600 × 1200/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz, 1024 × 768/60 Hz |
| VGA Output | 1920 × 1080/60 Hz, 1920 × 1080/50 Hz, 1600 × 1200/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz, 1024 × 768/60 Hz |
| 3.5mm Audio Output | 1-ch |
| Liveview Display | 1/4/6/8/9/16 |
| Corridor Mode Screen | 3/4/5/7/9/10/12/16 |
| Snapshot | 1-ch snapshot (max D1 720 × 576) |
| Recording Resolution | 8MP/6MP/5MP/4MP/3MP/1080P/960P/720P/D1/2CIF/CIF |
| Synchronous Playback (Local) | 16-ch |
| Smart by IPC | 4-ch (Face Detection, SIP, UMD) |
| VCA Search | Behavior Search |
| Snapshot Records Capacity | 2 million face snapshot records |
| General Alarm | Auto Tracking, Motion Detection, Tampering, Human Body Detection, Video Loss, Alarm Input, Audio Detection |
| Alert Alarm | IP Conflict, Network Disconnected, Disk Offline, Disk Abnormal, Illegal Access, Hard Disk Space Low, Hard Disk Full, Recording/Snapshot Abnormal |
| GUI Language | 21 languages: Chinese, English, Vietnamese, Thai, Turkish, Spanish (Latin America), Portuguese (Brazil), Spanish, Portuguese, French, German, Italian, Dutch, Polish, Czech, Hungarian, Slovak, Russian, Hebrew, Arabic, Ukrainian |
| SATA | 1 SATA interface |
| Capacity | Up to 10 TB per HDD (varies with environment temperature) |
| Network Interface | 1 RJ45 10/100M self-adaptive Ethernet |
| USB | 2 × USB2.0 (rear panel) |
| RS485 / RS232 / Alarm I/O | N/A |
| Power Supply | DC 12 V / 2 A |
| Working Temperature | -10 ℃ to 55 ℃ (14 ℉ to 131 ℉) |
| Working Humidity | ≤ 90% RH (non-condensing) |
| Power Consumption (without HDD) | ≤ 10 W |
| Weight (without HDD) | ≤ 1.1 kg (2.42 lb) |
| Dimensions | 260 mm × 240 mm × 46 mm (10.2″ × 9.4″ × 1.8″) |
| Certification | CE, FCC, UL, RoHS, WEEE |
| CE | EN 55032, EN 61000-3-3, EN IEC 61000-3-2, EN 55035 |
| FCC | Part 15 Subpart B |
UNIVIEW NVR301-016S3 1 HDD 16-ch 1U Network Video Recorder
₨ 27,000 SHOP
• Support Ultra 265/H.265/H.264 video formats
• 16-channel input
• Support 1-ch HDMI, 1-ch VGA, HDMI at up to 4K(3840×2160) resolution
• HDMI and VGA simultaneous output
• Up to 4K resolution recording
• Support cloud upgrade
Categories: NVR, UNIVIEW
Tags: 16 channel NVR, 16CH NVR, 4K NVR, AI NVR, business security system, CCTV NVR, CCTV storage system, digital video recorder system, Ethernet NVR, face detection NVR, H.264 NVR, H.265 NVR, HDMI 4K NVR, Home Security System, human detection NVR, IP Camera Recorder, IP NVR 16 channel, mobile monitoring CCTV, motion detection NVR, multi channel recorder, NETWORK VIDEO RECORDER, NVR301-16S3, office CCTV system, ONVIF NVR, plug and play NVR, Remote Viewing NVR, security recording system, shop surveillance system, smart NVR, surveillance recorder, TCP/IP NVR, Ultra 265 NVR, VGA output NVR, warehouse security system, WizSense NVR compatible
Be the first to review “UNIVIEW NVR301-016S3 1 HDD 16-ch 1U Network Video Recorder” Cancel reply
Related products
Sale!
Sale!
₨ 5,500 SHOP
₨ 19,000 SHOP
₨ 8,000 SHOP
Sale!
₨ 15,700 SHOP
Sale!





Reviews
There are no reviews yet.