| Specification | NVR301-04S3 |
|---|---|
| Decoding Format | Ultra 265, H.265, H.264 |
| Decoding Capability | 1 × 4K@30, 4 × 5MP@25, 4 × 4MP@25, 4 × 3MP@25 |
| Decoding Capability Description | The resolution of each channel cannot exceed 4000 pixels in length and 3000 pixels in width |
| Audio Compression | G.711A, G.711U |
| Incoming Bandwidth | 64 Mbps |
| Outgoing Bandwidth | 48 Mbps |
| Remote Users | 128 |
| Protocols | TCP/IP, P2P, UPnP, NTP, DHCP, PPPoE, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, SMTP, RTSP, IPv4 |
| Browser (Plugin) | IE10, IE11, Chrome 45+, Edge 79+, Firefox 52+ |
| IP Video Input | 4-ch |
| HDMI Output | 4K (3840 × 2160)/30 Hz, 1920 × 1080/60 Hz, 1920 × 1080/50 Hz, 1600 × 1200/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz, 1024 × 768/60 Hz |
| VGA Output | 1920 × 1080/60 Hz, 1920 × 1080/50 Hz, 1600 × 1200/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz, 1024 × 768/60 Hz |
| 3.5mm Audio Output | 1-ch |
| Liveview Display | 1/4 |
| Corridor Mode Screen | 3/4 |
| Snapshot | 1-ch snapshot (max. D1 (720 × 576) video resolution, with D1 snapshot resolution) |
| Recording Resolution | 8 MP/6 MP/5 MP/4 MP/3 MP/1080P/960P/720P/D1/2CIF/CIF |
| Synchronous Playback in Local | 4-ch |
| Smart by IPC | Total 4-ch (Face Detection, SIP, UMD) |
| VCA Search | Behavior Search |
| Capacity of Snapshot Records | 2 million records for face snapshot |
| General Alarm | Auto Tracking, Motion Detection, Tampering, Human Body Detection, Video Loss, Alarm Input, Audio Detection |
| Alert Alarm | IP Conflict, Network Disconnected, Disk Offline, Disk Abnormal, Illegal Access, Hard Disk Space Low, Hard Disk Full, Recording/Snapshot Abnormal |
| GUI Language | 21 languages: Chinese, English, Vietnamese, Thai, Turkish, Spanish (Latin America), Portuguese (Brazil), Spanish, Portuguese, French, German, Italian, Dutch, Polish, Czech, Hungarian, Slovak, Russian, Hebrew, Arabic, Ukrainian |
| SATA | 1 SATA Interface |
| Capacity | Up to 10 TB for each HDD (varies with environment temperature and hard disk size) |
| Network Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet Interface |
| USB | Rear panel: 2 × USB2.0 |
| RS485 | N/A |
| RS232 | N/A |
| Alarm In | N/A |
| Alarm Out | N/A |
| Power Supply | DC 12 V / 2 A |
| Working Temperature | -10 ℃ to 55 ℃ (14 ℉ to 131 ℉) |
| Working Humidity | ≤ 90% RH (non-condensing) |
| Power Consumption (without HDD) | ≤ 5W |
| Weight (without HDD) | ≤ 0.98 kg (2.16 lb) |
| Dimensions | 260mm × 240mm × 46mm (10.2″ × 9.4″ × 1.8″) |
| Certification | CE, FCC, UL, RoHS, WEEE |
| CE | EN 55032, EN 61000-3-3, EN IEC 61000-3-2, EN 55035 |
| FCC | Part15 Subpart B |
UNIVIEW NVR301-04S3 1 HDD 4-ch 1U Network Video Recorder
₨ 15,700 SHOP
• Support Ultra 265/H.265/H.264 video formats
• 4-channel input
• Support 1-ch HDMI, 1-ch VGA, HDMI at up to 4K(3840×2160) resolution
• HDMI and VGA simultaneous output
• Up to 4K resolution recording
• Support cloud upgrade
Categories: NVR, UNIVIEW
Tags: 4 channel IP camera recorder, 4 Channel NVR, 4K NVR, AI NVR, CCTV NVR, CCTV recording system, CCTV storage recorder, digital NVR system, Ethernet NVR, H.264 NVR, H.265 NVR, HDMI 4K NVR, home security NVR, human detection NVR, IP NVR, IP surveillance recorder, mobile viewing CCTV, motion detection NVR, NETWORK VIDEO RECORDER, NVR 4 channel, NVR301-04S3, office security NVR, ONVIF NVR, plug and play NVR, Remote Viewing NVR, Security Recorder, shop security system, smart NVR, surveillance NVR system, TCP/IP NVR, Ultra 265 NVR, VGA NVR, video surveillance recorder, WizSense compatible NVR
Be the first to review “UNIVIEW NVR301-04S3 1 HDD 4-ch 1U Network Video Recorder” Cancel reply
Related products
ANALOG CAMERAS
₨ 2,600 SHOP
Sale!
₨ 19,000 SHOP
Sale!
₨ 5,500 SHOP
Sale!
Sale!
ANALOG CAMERAS
₨ 3,800 SHOP






Reviews
There are no reviews yet.