| Specification | XVR301-04F |
|---|---|
| IP Video Input | 2-ch |
| Analog Video Input | 4-ch, BNC |
| Max IP Video Input | 6-ch |
| Supported Analog Camera Types | Support AHD input: 1080P@30fps, 720P@30fps; Support TVI input: 1080P@30fps, 720P@30fps; Support CVI input: 1080P@30fps, 720P@30fps; Support CVBS input |
| HDMI Output | HDMI: 1920 × 1080/60 Hz, 1920 × 1080/50 Hz, 1600 × 1200/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz, 1024 × 768/60 Hz |
| VGA Output | VGA: 1920 × 1080/60 Hz, 1920 × 1080/50 Hz, 1600 × 1200/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz, 1024 × 768/60 Hz |
| Live View Display | HDMI/VGA: 1/4/6/8/9 |
| Recording Resolution | 1080P Lite/720P/D1 |
| Recording Frame Rate | Main stream: 1080P Lite@25fps, Sub stream: D1@25fps; Main stream: 720P@30fps, Sub stream: D1@30fps |
| Audio Sample Rate | 8 kHz, 16 bit per channel |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps per channel |
| Decoding Capability | Analog: 4 × 1080P Lite@25, 4 × 720P@30; IP: 1 × 6MP@20, 2 × 1080P@30 |
| Two-way Audio | N/A |
| FTP/Schedule/Event Snapshot | FTP/Event snapshot: 4-ch snapshot, up to 704 × 576 resolution; Schedule snapshot: not supported |
| Incoming Bandwidth | 24Mbps (Up to 32Mbps after all analog channel conversion) |
| Outgoing Bandwidth | 48Mbps |
| Remote Users | 128 |
| Protocols | TCP/IP, P2P, UPnP, NTP, DHCP, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, SMTP |
| Browser (Plugin) | IE10, IE11, Chrome 45+, Edge 79+, Firefox 52+ |
| Analog Smart by XVR | Ultra Motion Detection (UMD) |
| VCA Search | Behavior Search |
| Smart Functions by XVR | 4-ch (UMD) |
| General Alarm | Motion |
| Alert Alarm | IP Conflict, Network Disconnected, Disk offline, Disk Abnormal, Illegal Access, Hard Disk Space Low, Hard Disk Full, Recording/Snapshot Abnormal |
| GUI Language | 20 languages: English, Vietnamese, Thai, Turkish, Spanish (Latin America), Portuguese (Brazil), Spanish, Portuguese, French, German, Italian, Dutch, Polish, Czech, Hungarian, Slovak, Russian, Hebrew, Arabic, Ukrainian |
| SATA | 1 SATA interface |
| Capacity | Up to 6 TB for each HDD |
| Network Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet Interface |
| USB | Rear panel: 2 × USB2.0 |
| Power Supply | DC 12 V / 1.5 A |
| Working Temperature | -10 ℃ to 55 ℃ (14 ℉ to 131 ℉) |
| Working Humidity | ≤ 90% RH (non-condensing) |
| Power Consumption (without HDD) | ≤ 10W |
| Weight (without HDD) | ≤ 0.6 Kg (1.32 lb) |
| Dimensions | 190mm × 202mm × 42mm (7.5″ × 7.9″ × 1.6″) |
| Certification | CE, FCC, UL, RoHS, WEEE |
| CE | EN 55032, EN 61000-3-3, EN IEC 61000-3-2, EN 55035 |
| FCC | Part15 Subpart B |





Reviews
There are no reviews yet.